Fil Suresi Tefsiri

Fil Suresi Tefsiri

Fil suresi Mekke’de nazil olmuş ve beş ayetten oluşmaktadır. Peygamber Efendi’mizin doğumundan elli gün önce meydana gelen Fil vakasından bahsettiği için bu ismi almıştır.

Fil Suresinin Tefsiri

1) Ey Habibim! Görmedin mi, yani görmüş gibi bilmedin mi? Yani elbette Rabbinin fil sahiplerine, Kabe’yi Muazzama’yı yıkmak isteyen o zalim kavme neler yaptığını Allah-u Teala’nın bildirmesi ile bildin.

2) O kudreti sonsuz olan Alemlerin Rabbi, o fil sahiplerinin kurdukları tuzağa, onların Kabe hakkında aldıkları yıkma kararını bozgunluk içinde bırakmadın mı?

3) Evet, Allah-u Teala o fil sahiplerini cezalandırmak için onların üzerlerine bölük bölük kuşlar (Ebabil kuşları) gönderdi.

4) O kuşlar onların üzerine ‘’siccilden’’(pişmiş tuğladan) yapılmış taşlar atıyorlardı. Herhangi birinin başına isabet eden taş parçası, o kimsenin ayağından çıkarak öldürüyor veya bir hastalığa uğratarak helakine sebep veriyordu.

5) Allah-u Teala Kabe’ye düşmanlık gösteren o hain topluluğu yenilip çiğnenmiş ekinler gibi kıldı. Hepsi de kutsal değerlere düşmanlığın sonucunda darmadağın olarak Allah-u Teala’nın kahrına uğramış oldular.

Habeşliler, Yemen’i ele geçirince Ebrehe adındaki komutan buranın valisi olmuştu. O da diğer Habeşliler gibi Hıristiyan’dı. Arabistan’ı yakından tanıdı. İdaresindeki halkın Hac ve ziyaret için Mekke’ye gittiklerini ve Kâbe’ye hürmet ettiklerini müşahede etti. Kâbe’nin itibarını azaltmak ve itibar kazanarak halkı kendisine meylettirmek için ondan daha cazip ve görkemli bir kilise yapmaya karar verdi. Habeş kralının da yardımı ile kısa sürede San’a şehrine görkemli bir kilise yaptı. Kulleys adını verdiği bu kiliseyi altınlar ve gümüşler ile süsledi. Çevreye haber göndererek halkı Kâbe yerine Kulleys’i ziyaret etmeye çağırdıysa da bu çağrı kabul görmedi. Hatta bir gece Kulleys’e gizlice giren bir adam hakaret olsun diye kilisenin içine pisledi. Bu duruma son derece öfkelen Ebrehe, Kâbe’yi yakmaya ve taş üstünde taş bırakmamaya yemin etti.

Ebrehe atmış bin kişilik kalabalık bir ordu ile Mekke’ye doğru yola çıktı. Taif’e geldiği zaman adamlarının bir kaçını keşif için ileri gönderdi. Onlarda Mekkelilere ait hayvan sürülerini önlerine katıp getirdiler. Bu hayvanlar arasında Peygamber Efendi’mizin dedesi olan Abdülmüttalib’in de iki yüz devesi bulunuyordu.

Abdülmuttalib yanına birkaç kişi alarak doruca Ebrehe’ye gitti. Gelen kişinin boylu poslu, iri yapılı, heybetli bir olduğunu gören Ebrehe, ona büyük hürmet gösterdi. Ebrehe tercümanı aracılığı ile Abdülmuttalib’e sordu. ‘’Ne için geldin?’’ Abdülmuttalib develeri için geldiğini bildirince Ebrehe:

‘’Ben de seni büyük bir zat sanmıştım. Senin dinine ve ceddine ait olan Kabe’yi yıkmaya gelmişken, sen develerden bahsediyorsun dedi’’ Abdülmuttalib :

‘’Ben develerin sahibiyim. Develeri isterim. Kâbe’nin sahibi var. Onu koruyacak olan odur cevabını verdi.’’ Ebrehe:

‘’Bana karşı onu koruyacak olan kimse yok’’ deyince Abdülmuttalib:

‘’Orası beni ilgilendirmez. İşte sen, işte o!’’dedi. Bu konuşmadan sonra Ebrehe develerin verilmesini emretti. Abdülmuttalib develerin alıp Mekke’ye geri döndü. Başına toplanan ahaliye ‘’Bu evin sahibi onu korur korkmayınız’’ diye teselli verdi ve halka dağlara çıkmasını emretti. Kendisi de Kâbe’ye gidip şöyle dua etti:

‘’Allah’ım! Kul malını, evini, ehlini korur. Sen de bu evini, kendi ehlini haçlı ordusuna karşı koru. Onların haçlı kuvvetleri Sen’in kuvvetine asla galip gelemeyecektir. Onlar cahilliklerinden Sen’in haremine karşı yürüdüler, Sen’in büyüklüğünü düşünemediler.’’ Abdülmuttalib bu şekilde Allah-u Teala’ya ağladı. Sonra dağa çekilip Hıristiyan Habeş ordusunun akıbetini beklemeye başladılar.

Ebrehe, 17 Muharrem Pazar günü sabahı ordusunu düzenleyip askerin önüne Mahmud adı verilen meşhur fili koyarak Mekke’ye doğru yürümeye başladı. Mekke’ye yaklaşıp içeri girmeye hazırlanırken o meşhur fil aniden çöküverdi. Ne yaptılarsa fili yerinden kaldıramadılar. Filin yönü başka tarafa çevrilince koşarak o tarafa gidiyor, fakat Mekke’ye çevrilince yere çöküyordu.

Onlar fille çekişmekte iken deniz tarafından aniden çıkan Ebabil kuşlarının hücumuna uğradılar. Dağ kırlangıçları adı verilen bu hayvanlar, ağızlarında bir tane ve ayaklarında iki tane olmak üzere mercimekten büyük, nohuttan küçük kızgın taşlar yüklenmişlerdi.

Kibirli Ebrehe ve kalabalık ordusu, büyük bir paniğe kapılmış, bir o yana bir bu yana kaçışmaya başlamışlardı. Habeş ordusunun çoğunluğu, üzerlerine düşen kızgın taşlardan helak olmuşlardı. Düşe kalka Yemen’e varanlarda çok geçmeden orada ölüyorlardı. Ebrehe ise yaralanmış, vücudu parça parça dökülmeye başlamıştı. O halde bir ibret olmak üzere Yemen’e varmış ve sonunda bedeni küçücük kalmış, kalbi parçalanarak can vermişti.

Meşhur fil sağ kalmıştı. Fakat gözü görmüyor, ayakları tutmuyordu. Habeş ordusundan kalan cenaze artıkları, Allah-u Teala tarafından gönderilen bir sel ile temizlenmişti. Araplar, bu hadisenin meydana geldiği seneye ‘’Fil Senesi’’ adını verdiler.

İşte Fil Suresi, bu ibret verici kıssayı haber vererek din düşmanlarını sakındırmakta ve Allah-u Teala’nın kudretini gözler önüne sermektedir. Ayrıca Peygamber Efendimizi teselli ederek, Allah-u Teala’nın mukaddes kıldığı Kabe’ye saldıranların helak olduğu gibi, Allah-u Teala’nın alemlere rahmet olarak gönderdiği Habib’ine ve onun tebliğ ettiği dine saldıranların da helak olacağını bildirmektedir.

Son Güncelleme : 08.12.2018 03:49:37
Fil Suresi Tefsiri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Fil Suresi Tefsiri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

36 Yorum Yapılmış "Fil Suresi Tefsiri"
Bence de biraz kısa olsaymış
Semanur . 22.03.2018
CEVAP YAZ
güzel tefsir yapilmş elinize saglik
Meltem Güney . 09.12.2017
CEVAP YAZ
süper olmuş gercekten
Hatice . 21.04.2017
CEVAP YAZ
çok güzel ama biraz kısa olsa daha iyi olurdu
Beyaz . 28.03.2017
CEVAP YAZ
ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELLERİNİZE DERT İNMESİN
Elif . 09.03.2017
CEVAP YAZ
Allah razı olsun bunu yazandan kısa olmasına rağmen gayet açıklayıcı hem surenin tefsirini gayet iyi anladım hemde ödevimi yapabildim TEŞEKKÜRLER...
Meryem . 17.04.2016
CEVAP YAZ
ALLAHın ne kadar buyuk oldugunu ve ona karsı gelenlerın azaplarını nasıl azap cekeceklerını ALLAHtan baska buyuk yoktur . ... ALLAHu EKBER ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER
Mehmet Degırmencı . 02.03.2016
CEVAP YAZ
O sırada kabede putlar yokmuydu?.Vali Ebrehe hristiyandı ve kabede putlar vardı.Allah putları niçin korudu?
Sadi . 28.01.2016
CEVAP YAZ
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUNN SİZ OLMASAYDINIZ ODEVİM YERİNDE KALACAKTI ÇOK TEŞEKÜR EDERİM
Sibel Kılıç . 12.04.2015
CEVAP YAZ
Allah emeğigeçen bu şekilde herkesin kolaycaerişilebilir hale getirenleri ömür ve ahirleri hayırlı olsun.
Musa Yımaz . 13.03.2015
CEVAP YAZ
SELAMUN ALEYKUM KARDESIM ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN SOHBETIM ICIN BU SAYFADAN COK FAYDALANDIM RABBIM ILMINIZI ARTTIRSIN.
Dılek Duman . 10.03.2015
CEVAP YAZ
allah yardımcınız olsun çok teşekkür ederiz
Merve . 16.02.2015
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederiz bize çok yardımcısı oldu
Meryem . 16.02.2015
CEVAP YAZ
çok yardımcı oldu bana . Allah sizden razı olsun .ödevimi içim rahat birşekilde teslim edecem hocaya inşlh:). esalamun aleykum
Emine . 16.02.2015
CEVAP YAZ
müthiş bir ödev oldu emeği geçen herkese teşekkür ederim allah razı olsun
Alara . 11.01.2015
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim Allah razı olsun :)
Tuğba . 01.01.2015
CEVAP YAZ
alah tan yazmışsınız bu olmasaydı performans ödevini yapamayacaktım
Osman . 29.12.2014
CEVAP YAZ
çok güzel bana lazımdı bu site çok iyi
Blaba . 07.12.2014
CEVAP YAZ
çok teşekkür ederim çok güzel olmuş ...
Ayça . 03.12.2014
CEVAP YAZ
Allah razı olsun sizden bu bilgiyi paylaştınız için
Tuba . 29.11.2014
CEVAP YAZ
bizimle bu değerli ve güzel bilgileri paylaştığınız için canı gönülden teşekkür ederim
Şeyda . 20.11.2014
CEVAP YAZ
MEMLEKET HEP FİL OLMUŞ.ALLAH GERÇEKTEN İNANANLrın yardımcısı olsun
Arif . 20.11.2014
CEVAP YAZ
ey kafirler inkarcılar dün onların başına gelenler yarın sizin başınıza gelecek zalimler topluluğu için yansın cehennem...
Romantik . 19.07.2014
CEVAP YAZ
Çok teşekkür ederiz Allah hepinizden razı olsun bizle böyle güzel bilgiyi paylaştığınız için.
Nur . 02.06.2014
CEVAP YAZ
çok güzel hazırlamışsınz teşekkürlerr :)
Nur . 06.05.2014
CEVAP YAZ
coanlatmıslar allah razı olsunk mukemmel
Selma . 23.04.2014
CEVAP YAZ
Filler çok büyük ve kuvvetli hayvanlardı, düşman orduları onların yanlarında ve arkalarında ilerleme fırsatı buluyordu. İnsanların bu kudretli yaratığa karşı durması zorken, ebabil kuşları devreye girmişti. Filler gitti TOMAlar geldi. ama hak her zaman zulmedilenin yanında yer alır.
Cen . 02.04.2014
CEVAP YAZ
az olsaydı daha iyi olurdu çünkü hoca bunu yazın dedi onun için ellerim ağrıdı
Salih . 25.03.2014
CEVAP YAZ
mükemel ama kısa olsa çok güzel olurdu
Mizgin . 24.03.2014
CEVAP YAZ
allah razı olsun çok güzel açıklanmış
İsmail Özyılmazalla . 03.03.2014
CEVAP YAZ
bence güzel ALLAH onlardan razı olsun kim yazdıysa
Zeynep . 24.02.2014
CEVAP YAZ
bence çok iyi bişey admı değiştiriyor
Ece Nur . 07.02.2014
CEVAP YAZ
herkezin okumasını tavsiye ederim
Sefa Karabacak . 28.01.2014
CEVAP YAZ
teşekkürler ama daha kısa olsaydı fena olmazdı.
Büşra . 21.01.2014
CEVAP YAZ
çok güzel ibret verici hikaye alah hepinizden razı olsun
Ali . 26.12.2013
CEVAP YAZ
Allah-u Teala sizden razı olsun.Çok teşekkür ederim size minnettarım.
Mustafa . 22.12.2013
CEVAP YAZ
Fil Suresi Arapça
Fil Suresi Arapça
Fil Suresi Arapça, Fil Suresi ismini ilk ayetinde yer alan fil kelimesinden almış olup mekke’de indirilmiştir. Fil suresi 5 ayetten oluşmuştur. Rivayetlere göre her kim Fil suresini 3,5 veya 7 kez okursa düşmanlarına galip gelir. Fil suresi akşam ...
Fil Suresi Olayı
Fil Suresi Olayı
Fil suresi olayı, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen Fil suresi olayı Peygamber Efendimizin doğumundan 2 ay kadar önce Mekke olaylarında gerçekleşen bir hadisedir. Fil suresi olayı Habeş kralı Necaşi'nin Kabeyi, yıkmak için Ebrehe adındaki valisini gönderme...
Fil Suresi Türkçe
Fil Suresi Türkçe
Fil süresi Türkçe; Bu süre adını ilk ayette geçen ''fil'' kelimesinden almaktadır. Müslümanlığın kalesi olarak bilinen Kabe' yi yıkmak için gelen ve fillerden oluşan bir ordu kuran Yemen' lerin halkı edilişini anlattığı için bu ismi almıştır. Fil sur...
Fil Suresi Anlamı
Fil Suresi Anlamı
Fil Suresi Anlamı, Fil süresi Mekke'de inmiştir. Beş ayetten oluşur, Kuran'ı Kerim' de 105' ci suredir. Bu sure Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe' nin fillerle Kabe' ye saldırması sonucunda Fil suresi adı verilmiştir. Bu surenin indiriliş sebebi bir olay...
Fil Suresi Kabe İmamı
Fil Suresi Kabe İmamı
Fil Suresini aşağıdaki video aracılığı ile dinleyebilirsiniz, fil suresini okuyan Kabe İmamı ...
Fil Suresi Ahmet El Acemi
Fil Suresi Ahmet El Acemi
Fil Suresini aşağıdaki video aracılığı ile dinleyebilirsiniz, fil suresini okuyan Ahmet El Acemi ...
Fil Suresi Kaç Ayettir
Fil Suresi Kaç Ayettir
5 ayettir, Mekke şehrinde indirilmiştir ve Kur'an-ı Kerim'de 30. cüzdedir. ...
Fil Suresi Fazileti
Fil Suresi Fazileti
Fil Suresi Fazileti; Fil suresi Kur’an-ı Kerim’in 105’ inci suresidir ve Mekke’ de inmiştir. Fil suresi 5 ayet’ ten oluşmuştur, vakfesi Lam harfidir ismini birinci ayette yer alan fil kelimesinden almıştır. Fil Afrika ve Asya kıtasında yaşayan güç...
Fil Suresi Nüzul Sebebi
Fil Suresi Nüzul Sebebi
Kureyş müşriklerinden ileri gelenler peygamberimize (sav) pek çok defa çeşitli vaatlerle gelerek “İman Davası”ndan vazgeçirmeye çalıştılar. Sonunda yüce Allah Kâfirun Suresini inzal buyurarak “Ey Kâfirler!” diye hitap etti ve kendilerinin peygamberim...
Fil Suresi Meali
Fil Suresi Meali
Fil Suresi Mekke'de nazil olmuş ve beş ayettir.Fil Suresinin MealiRahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.1) Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?2) Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?3) Onların üstüne ebabil kuşlarını gönderdi.4) O kuş...
Fil Suresi Oku
Fil Suresi Oku
Elem tera keyfe fe'ale rabbüke biashâbilfîl. Elem yec'al keydehüm fî tadlîl. Ve ersele aleyhim tayran ebâbîl. Termîhim bihicâratin min siccîl. Fece'alehüm ke'asfin me'kûl....
Fil Suresi
Fil Suresi
Fil Suresi, Sure adını, birinci ayette geçen "fil" kelimesinden almıştır. 5. ayetten oluşan sure, Mekke'de inmiştir. Mushaftaki sıralamada, 105. iniş sırasına göre ise suredir.Surenin temel konuları, Ancak Fil Suresi hakkında bazı tezler ortaya atılm...

 

Fil Suresi Arapça
Fil Suresi Olayı
Fil Suresi Türkçe
Fil Suresi Anlamı
Fil Suresi Kabe İmamı
Fil Suresi Ahmet El Acemi
Fil Suresi Kaç Ayettir
Fil Suresi Fazileti
Fil Suresi Tefsiri
Fil Suresi Nüzul Sebebi
Fil Suresi Meali
Fil Suresi Oku
Fil Suresi
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Fil Suresi Fazileti
Fil Suresi Tefsiri
Fil Suresi Nüzul Sebebi
Fil Suresi Meali
Fil Suresi Oku
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019